info@siriuskriminal.com
Cras sit amet nibh libero, in
+905053738142
Monday to Saturday

Haberler ve Bilgilendirme

DNA Fenotiplemesi

Örnekler karşılaştırılarak, bir suç mahallinde toplanan DNA, bir şüpheliyle eşleştirilebileceği gibi, bir şüphelinin fiziksel olarak nasıl göründüğünü belirlemek için de kullanılabilir. Adli bilim adamı bir DNA örneğini sıralayabilir ve soruşturma yapan birimlere; şüphelinin saç, göz, ten rengi, yaş ve biyolojik geçmişi gibi ayırt edici özellikleri hakkında bilgi verebilir.

İmmünokromatografi

İmmünokromatografik testleri 
(İmmünokromatografik kart testler düşük maliyetli, uzun raf ömürlü, yüksek duyarlılık ve seçiciliğe sahip, düşük dedeksiyon limiti taşıyan, hızlı sonuç verebilen ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan testlerdir) adli bilimler uzmanları tarafından, kişinin vücut sıvılarındaki uyuşturucu ve ilaçları tespit etmek için kullanılır. Hatta laboratuvar işlemlerine gerek kalmadan tükürük üzerinde immünokromatografi yapmak için akıllı telefon tabanlı bir sensör geliştirilmiştir.

Suyun kararlı izotoplarını kullanarak bir şüphelinin veya kurbanın yerini belirlemek.

Son bulgulara göre bilim insanı, bir şüpheli veya kurban üzerinde bulunan bir su örneğindeki izotopları izole ederek bir örneğin nereden geldiğini tam olarak belirleyebiliyor. Yeterli örnek varsa, izotoplar öznenin rotasını bile yeniden oluşturabilir. Mevcut kişilerin sayısını belirlemek için diğer izotop saptama yöntemleri kullanılabilir.

Dijiital araç adli bilimler

Dijiital araç adli bilimler bir araç sisteminden dijital verilerin (dijital kanıt) tespit edilmesi ve analizi; dijital araç adli bilim araştırması olarak adlandırılır. Bu bilgiler, araçların karıştığı kazalar, hırsızlık, dolandırıcılık ve araçların dahil olduğu cezai davranışlarla ilgili davalarda çalışan hukuk ve cezai soruşturmacıları için yararlı bilgiler sağlayabilir.

XBOX çevrimiçi çok oyunculu dijital ortam dağıtım sisteminin dijital gözetlenmesi (XFT cihazı)

Çoğu insan, bir oyun sistemini yasa dışı verileri depolamak için olası bir yer olarak düşünmediği için suçlular faaliyetlerini yürütmek için bu sistemlere bağımlı hale geldi. XFT cihazı ile soruşturmacılar XBOX sabit diskindeki gizli dosyalara görsel erişim sağlayabilmektedir ve bu da onu adli bilişim uzmanları için en çığır açan adli teknolojilerden biri yapmaktadır.
tr_TRTurkish